Gastroenteroloji

Anasayfa Gastroenteroloji

Gastroenteroloji

Tınaztepe Sağlık Grubu Gastroenteroloji Birimi deneyimli uzman kadrosuyla hastalarımızın sağlıklarını korumak, olan hastalıklarını modern teknolojik cihazlarla muayene, tetkik, teşhis ve tedavi etmek amacıyla, dünya standartlarında etkin, güvenilir ve kaliteli bir hizmet vermektedir.

Gastroenteroloji Bölümleri'nde, endoskopik inceleme ve işlemler için hasta konforunu ön planda tutan, hekim ve sağlık personelinin rahat çalışabileceği ideal koşullarda hazırlanmış endoskopi ünitesi bulunmaktadır.

Endoskopi; Endoskopi mide ve benzeri iç organların iç kısımlarının gelişmiş optik cihazlarla doğrudan görüntülenerek incelenmesi işlemidir.

Kolonoskopi İşlemi Ve Yapılış Şekli

Kolonoskopi, bükülebilir bir alet ile (kolonoskop) kalın bağırsağın incelenmesidir. Kalın bağırsak üzerinde normal olmayan büyümüş bir alan varsa (polipler) bunların çıkarılması da polipektomi işlemidir. Polipler milimetreden santimetrelere kadar değişik boyutlarda olabilir. Çoğu iyi huyludur (kanserleşmemiştir). Fakat doktor her zaman gördüğü polibin iyi huylu olduğunu söyleyemeyebilir. Bu nedenle ileri inceleme için gönderilebilir.

Uyku hali altında (sedasyon) hastalar sol yanlarına yatırılır. Kayganlaştırıcı jel sürülmüş kolonoskopla makattan girilerek, doktor ekrandan ilerlediği alanları görerek ve inceleyerek kalın bağırsağın sonuna kadar ilerlenir.

Kolonoskopa alan açmak ve bağırsağı iyi görmek için bağırsak içine bir miktar hava verilir. Gerekli görülen alanlardan ileri inceleme için doku parçaları (biyopsi) alınabilir ve polipler çıkarılabilir.İşlem tamamlandığında mümkün olduğunca verilen havalar geri alınır ve kolonoskop çıkarılır.

Kolonoskop İşleminde Oluşabilecek Riskler
• Sedasyon esnasında mide içeriği trekeaya kaçabilir.
• Az sıklıkla polip çıkarılan hastada bir miktar kanama olabilir durmaz ise en yakın acil • servise başvurulmalıdır.
• Kolonoskopide ciddi sorunlar çok nadirdir ancak nadiren kalın bağırsakta perforasyon (delinme) oluşabilir.
• Kolonoskop cihazları olası enfeksiyon riskleri açısından iyi yıkanıp temizlenmelidirler.

Kolonoskopinin  Yan Etkileri
İşlem esnasında bağırsakta kalan hava hastada ağrı şişkinlik ve sancı oluşturabilir.

RSS İşlemi (Rektosigmoidoskopi İşlemi)
Bu işlemde kolonoskop cihazı ile olup  sigmoid kolona kadar bakılıp kolonoskop çıkartılır. Yani; kolonoskopi işlemindeki gibi kalın bağırsağın sonuna kadar gidilmez sadece sigmoid kolono kadar gidilir bağırsağın görüntüleri alınır gerekli görüldüğü taktirde biyopside alınabilir.

Endoskopi İşlemi Ve Yapılış Şekli
Bu işlemde esnek bir aletle yemek borusu, mide ve ince bağırsağın ilk bölümü (duodenum) incelenmektedir. Endoskop hastaların nefes almasını etkilememektedir. Uyku hali (sedasyon) oluşturulduktan ve boğazına lokal anestezik (boğaz uyuşturulduktan) sıkılmadan sonra ağzınızdan endoskop ilerletilerek yemek borusuna girilir. Burada doktor açık şekilde ilerleyeceği bölgeyi görebilmektedir. Mideye ulaştıktan sonra biraz hava verilerek mide açılır ve doktor mideyi iyice görür. En son olarak düodenum incelenir. İşlem sırasında ayrıntılı inceleme için doku parçaları alınır. İnceleme tamamlandığında verilen hava geri alınıp endoskop çıkarılır.

Endoskopi İşleminde Oluşabilecek Riskler
• Sedasyon esnasında mide içeriği trekeaya kaçabilir.
• Çok seyrekte olsa işlem esnasında mide ve düodenumda delinme olabilir.
• Karında şişkinlik olabilir.
• Düşük riskli olarak diş yaralanması görülebilir.
• İşlemden sonra boğazda kuruluk görülebilir.

İşlem Öncesi Hastayı Sedasyon İle Uyutmak
Sıklıkla damar içine, solunum yolu ile veya diğer yollarla ilaç uygulamanın sonucu yarı bilinçli bir durum oluşturulmasıdır.

Beklenen Sonuçlar: Ağrı ve gerginlikte azalma girişim sonrasında sersemlik uyku hali oluşabilir.

 

 

DOKTORLARIMIZ

Uzm. Dr. Hasan Kayahan


Uzm. Dr. Göktuğ Faik Önder


3

HASTANELERİMİZ

1

TIP MERKEZİ

38

TIBBİ BİRİMLERİMİZ

128

DOKTORLARIMIZ


Bulunduğu Hastaneler

Tınaztepe Hastanesi
Tınaztepe Hastanesi
0232 454 14 14-0232 454 15 16
tinaztepe@tinaztepesaglikgrubu.com
Tınaztepe Torbalı Hastanesi
Tınaztepe Torbalı Hastanesi
0232 856 07 06 -0232 855 42 05
bilgi@tinaztepetorbalihastanesi.com
Buca Tıp Merkezi
Buca Tıp Merkezi
0232 438 14 14 -0232 438 83 44
bucatip@tinaztepesaglikgrubu.com